24.09.2008

Jak to z Aquaculture Europe Kraków 2008 było...

Półtora roku przygotowań, zaangażowanie Europejskiego Stowarzyszenia Akwakultury (EAS), powołanie komitetów społecznych w Polsce, a wszystko po to, aby w Krakowie mogli się spotkać specjaliści z całego świata, którzy mają coś do powiedzenia w zakresie hodowli ryb. Międzynarodowa konferencja pod patronatem Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi oraz Prezydenta Miasta Krakowa odbyła się w dniach 16-18 września br. na terenie Targów Krakowskich.

23.07.2008

Zobacz program Aquaculture Europe 2008 Farmer's Day

16.06.2008

Aquaculture Europe 2008 - by stawić czoła problemom zarządzania zasobami


Europejskie Towarzystwo Akwakultury organizuje po raz drugi Aquaculture Europe wg nowych założeń organizacyjnych. Tym razem wydarzenie odbędzie się w pięknym Krakowie. Spotkanie AE obejmie konferencję naukową i targi branżowe, a tematyka obu imprez obejmie zarówno zagadnienia związane z polską specyfiką hodowli ryb, jak i tematy wspólne dla europejskiej akwakultury. Oficjalnym gospodarzem AE 2008 jest Polskie Towarzystwo Rybackie.

28.04.2008

Coraz bliżej konferencji i targów rybackich w Krakowie- Aquakultura Europe Kraków 2008


Prawie 350 zgłoszonych abstraktów prezentacji naukowych, wybitni specjaliści z całego świata (wśród nich prof. Ron Hardy z University of Idaho, prof. Ian Jonson z University of St. Andrews, czy Guido van den Thillart z Leiden University) to wystarczająca zachęta by wziąć udział w konferencji naukowej akwakultury, która odbędzie się w dniach 16-18 września 2008 r. w Krakowie. Nad poziomem merytorycznym konferencji czuwają prof. Ewa Kemler z Instytutu Rybactwa Śródlądowego im. S. Sakowicza oraz Konrad Dąbrowski z The Ohio State University, pracujący także dla Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie. Dzięki konferencji do Krakowa przyjeŹdzie kilkuset naukowców, głównie z krajów europejskich, którzy debatować będą pod hasłem "Resource Management - natural, human and material resources for the sustainable development of aquaculture" (Zarządzanie zasobami - naturalne, ludzkie i materiałowe zasoby dla zrównoważonego rozwoju akwakultury - przyp. Z.Sz.).

Organizatorem konferencji naukowej oraz towarzyszącym jej targom technologii i techniki stosowanej w akwakulturze jest Europejskie Towarzystwo Akwakulktury (EAS), którego pracom przewodzi obecnie dr Laszlo Varadi - dyrektor Instytutu Rybactwa, Akwakultury i Irygacji (HAKI) w Szarvas na Węgrzech. Polską edycję Aquaculture Europe podejmuje Polskie Towarzystwo Rybackie, z ramienia którego prace Lokalnego Komitetu Organizacyjnego (LOK) koordynuje dr Mirosław Kuczyński (PAN Gołysz).

Kongresowi Aquaculture Europe towarzyszyć będzie wiele seminariów, szkoleń i imprez integracyjnych. Jedną z nich ma być organizowany przez SRRR Festiwal Ryb Hodowlanych w Niepołomicach, promujący spożywanie ryb z akwakultury. Na spotkaniu LOK w Żabieńcu koło Warszawy, 18 kwietnia 2008 r. oceniono stan przygotowań do tego ważnego wydarzenia. Wydaje się, że większość środowisk rybackich w Polsce docenia wagę spotkania w Krakowie, jednak wiele zostało jeszcze do zrobienia. Pozytywnie oceniono informacje odnośnie szansy na uzyskanie dofinansowania części kosztów krakowskiego spotkania przez Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Na razie brak jest jednak wiążącej decyzji w tej sprawie, a o środki z EFF nadal nie można aplikować. Największym wyzwaniem stojącym obecnie przez rodowiskiem rybackim w Polsce, w związku z krakowskim wydarzeniem, jest zorganizowanie w dniu 17 września br. tzw. Farmers Day - spotkania polskich hodowców ryb. W tej sprawie powoli mobilizują się już zarówno organizacje hodowców karpia, jak i Stowarzyszenie Producentów Ryb Łososiowatych.